This site uses cookies in order to function as expected. By continuing, you are agreeing to our cookie policy.
Agree and close

Folder Bezmugurkaulnieki

Atjaunots 20.11.2014.
Nav sakārtoti pēc sistemātikas. LV dzimtas alfabētiski. Sugas dzimtas ietvaros alfabētiski pēc latīņu.
 

Sugas latīniskais nosaukums

Sugas latviskais nosaukums

Latvijas Sarkanās grāmatas kategorija

Eiropas direktīva

Aizsargājama suga

Mikrolieguma suga

Annelides

Posmtārpi

 

 

 

 

Hirudo medicinalis

medicīnas dēle

4

V

X

X

Gastrpoda

Gliemeži

 

 

 

 

Aciculidae

Adatgliemežu dzimta

 

 

 

 

Acicula polita

gludais adatgliemezis

4

 

X

 

Lymnaeidae

Dīķgliemežu dzimta

 

 

 

 

Myxas glutinosa

trauslais dīķgliemezis

3

 

 

 

Cochlicopidae

Gludgliemežu dzimta

 

 

 

 

Cochlicopa nitens

lielais gludgliemezis

3

 

X

 

Zonitidae

Gludspolīšu dzimta

 

 

 

 

Aegopinella nitidula

sārtā gludspolīte

4

 

 

 

Vitrea contracta

blāvā kristālspolīte

4

 

 

 

Hydrobiidae

Hidrobiju dzimta

 

 

 

 

Lithoglyphus naticoides

upes dižhidrobija

2

 

 

 

Limacidae

Meža kailgliemežu dzimta

 

 

 

 

Limax cinereoniger

tumšais kailgliemezis

 

 

X

 

Neritidae

Neritīdu dzimta

 

 

 

 

Theodoxus fluviatilis

upes akmeņgliemezis

4

 

X

 

Vertiginidae

Pumpurgliemežu dzimta

 

 

 

 

Truncatellina cylindrica

cilindriskais tuntuļgliemezis

0

 

X

 

Vertigo angustior

slaidais pumpurgliemezis

2

II

X

X

Vertigo genesii

spožais pumpurgliemezis

 

II

X

X

Vertigo geyeri

četrzobu pumpurgliemezis

3

II

X

X

Vertigo moulinsiana

resnais pumpurgliemezis

 

II

 

X

Vertigo ronnebyensis

ziemeļu pumpurgliemezis

4

 

 

 

Neritidae

Raibgliemežu dzimta

 

 

 

 

Theodoxus fluviatilis

upes raibgliemezis

 

 

X

 

Enidae

Torņgliemežu dzimta

 

 

 

 

Ena montana

lielais torņgliemezis

3

 

X

X

Ena obscura

mazais torņgliemezis

 

 

X

 

Planorbidae

Ūdensspolīšu dzimta

 

 

 

 

Ancylus fluviatilis

upes micīšgliemezis

2

 

X

 

Gyraulus crista

ribainā ūdensspolīte

3

 

 

 

Segmentina nitida

mirdzošā ūdensspolīte

3

 

X

 

Clausiliidae

Vārpstiņgliemežu dzimta

 

 

 

 

Bulgarica cana

pelēkais vārpstiņgliemezis

3

 

X

 

Clausilia bidentata

divzobu vārpstiņgliemezis

3

 

X

 

Clausilia cruciata

asribu vārpstiņgliemezis

3

 

X

X

Clausilia dubia

margainais vārpstiņgliemezis

3

 

X

 

Clausilia pumila

vālīšveida vārpstiņgliemezis

3

 

X

 

Cochlodina orthostoma

taisnmutes vārpstiņgliemezis

3

 

X

 

Macrogastra latestriata

skrajribu vārpstiņgliemezis

 

 

X

X

Ruthenica filograna

graciozais vārpstiņgliemezis

3

 

X

 

Helicidae

Vīngliemežu dzimta

 

 

 

 

Cepaea nemoralis

birztalu vīngliemezis

3

 

 

 

Helicella obvia

baltais vīngliemezis

3

 

 

 

Helicigona lapicida

lēcveida vīngliemezis

0

 

X

 

Helix pomatia

parka vīngliemezis

 

V

 

 

Isognomostoma isognomostoma

liellūpas vīngliemezis

3

 

X

 

Valloniidae

Zāļgliemežu dzimta

 

 

 

 

Spermodea lamellata

mazais bišustropiņš

 

 

X

 

Bivalvia

Gliemenes

 

 

 

 

Sphaeriidae

Apaļgliemeņu dzimta

 

 

 

 

Musculium lacustre

cekulainā pundurgliemene

3

 

 

 

Unionidae

Dižgliemeņu dzimta

 

 

 

 

Unio crassus

biezā perlamutrene

2

II, IV

X

X

Margaritiferidae

Upespērleņu dzimta

 

 

 

 

Margaritifera margaritifera

ziemeļu upespērlene

1

II, V

X

X

Crustacea

Vēžveidīgie

 

 

 

 

Gammaridae

Sānpelžu dzimta

 

 

 

 

Pallasea quadrispinosa

Pallasa sānpelde

2

 

 

 

Astacidae

Vēžu dzimta

 

 

 

 

Astacus astacus

 platspīļu vēzis

3

V

 

 

Arachnoidea

Zirnekļi

 

 

 

 

Pisauridae

Dižzirnekļu dzimta

 

 

 

 

Dolomedes plantarius

krastu medniekzirneklis

3

 

 

 

Lycosidae

Skrējējzirnekļu dzimta

 

 

 

 

Arctosa cinerea

kāpu vilkzirneklis

2

 

X

 

Insecta

Kukaiņi

 

 

 

 

Dytiscidae

Airvaboļu dzimta

 

 

 

 

Deronectes latus

sarkankāju airvabole

 

 

X

 

Dytiscus latissimus

platā airvabole

3

II, IV

X

X

Graphoderus bilineatus

divjoslu airvabole

 

II, IV

X

X

Momphidae

Bārkstkožu dzimta

 

 

 

 

Mompha miscella

saulrozīšu bārkstkode

3

 

 

 

Apidae

Bišu dzimta

 

 

 

 

Bombus confusus

lielacu kamene

2

 

X

X

Bombus pomorum

augļu kamene

1

 

 

 

Bombus schrencki

Šrenka kamene

4

 

 

 

Lucanidae

Briežvaboļu dzimta

 

 

 

 

Ceruchus chrysomelinus

bērzu briežvabole

1

 

X

X

Dorcus parallelopipedus

blāvā briežvabole

2

 

X

 

Lucanus cervus cervus

dižā briežvabole

1

 

X

X

Phryganeidae

Dižmaksteņu dzimta

 

 

 

 

Semblis phalaenoides

lielā dižmakstene

4

 

X

 

Aeshnidae

Dižspāru dzimta

 

 

 

 

Aeschna viridis

zaļā dižspāre

3

IV

X

 

Aeshna isosceles

rudā dižspāre

3

 

 

 

Aeshna mixta

dienvidu dižspāre

3

 

 

 

Anax imperator

karaliskā dižspāre

3

 

X

 

Papilionidae

Dižtauriņu dzimta

 

 

 

 

Parnassius mnemosyne

cīrulīšu dižtauriņš

1

IV

X

 

Pericallia matronula

gāršas lācītis

1

 

X

 

Papilio machaon

čemurziežu dižtauriņš

2

 

 

 

Meloidae

Eļļasvaboļu dzimta

 

 

 

 

Lytta vesicatoria

zaļā eļļasvabole

0

 

 

 

Meloe violaceus

zilā eļļasvabole

2

 

 

 

Meloe proscarabeus

tumšā eļļasvabole

2

 

 

 

Meloe brevicollis

zilganzaļā eļļasvabole

2

 

 

 

Melandryidae

Ēnvaboļu dzimta

 

 

 

 

Phryganophilus ruficollis

dzeltenkrūšu ēnvabole

 

II, IV

X

X

Gelechiidae

Gartaustkožu dzimta

 

 

 

 

Aristotelia brizella

armēriju gartaustkode

3

 

 

 

Aristotelia coeruleopictella

krūkļu gartaustkode

3

 

 

 

Mesophleps silacella

saulrozīšu gartaustkode

3

 

 

 

Staphylinidae

Īsspārņu dzimta

 

 

 

 

Emus hirtus

pūkainais īsspārnis

3

 

 

 

Velleius dilatatus

sirseņu īsspārnis

3

 

 

 

Oxyporus mannerheimii

Mannerheima īsspārnis

 

II

X

X

Ichneumonidae

Jātnieciņu dzimta

 

 

 

 

Megarhyssa superba

dižais jātnieciņš

1

 

 

 

Stauropoctonus bombycivorus

zobspārņu jātnieciņš

1

 

 

 

Pimpla arctica

ziemeļu jātnieciņš

2

 

 

 

Aphanistes klugii

kluga jātnieciņš

3

 

 

 

Metopius dentatus

lielais metopijs

2

 

 

 

Habronyx heros

dižais habroniks

3

 

 

 

Amblyjoppa proteus

melnais jātnieciņš

4

 

 

 

Bostrichidae

Kapucķirmju, graudurbju dzimta

 

 

 

 

Stephanopachys substriatus

slaidais kapucķirmis

 

 

X

 

Stephanopachys linearis

svītrainais kapucķirmis

 

II

X

 

Simuliidae

Knišļu dzimta

 

 

 

 

Eusimulium cryophilum

avotu knislis

1

 

 

 

Cerambicidae

Koksngraužu dzimta

 

 

 

 

Tragosoma depsarium

skujkoku dižkoksngrauzis

0

 

X

X

Anoplodera sexguttata

sešplankumu celmgrauzis

1

 

 

 

Cerambyx cerdo

lielais ozolu koksngrauzis

1

 

X

X

Ergates faber

lielais dižkoksngrauzis

1

 

X

X

Phytoecia virgula

ģipseņu stublājgrauzis

1

 

 

 

Prionus coriarius

priežu dižkoksngrauzis

1

 

X

 

Rhamnusium virgo

divkrāsu koksngrauzis

1

 

 

 

Necydalis major

vītolu slaidkoksngrauzis

2

 

X

 

Aromia moschata

zaļais vītolgrauzis

4

 

 

 

Stenocorus meridianus

rūsganbrūnais koksngrauzis

4

 

 

 

Nothorina punctata

priežu sveķotājkoksngrauzis

 

 

X

X

Mesosa myops

austrumu koksngrauzis

 

 

X

 

Corizidae

Krāšņblakšu dzimta

 

 

 

 

Chorosoma schillingi

slaidā kāpublakts

3

 

 

 

Coenagrionidae

Krāšņspāru dzimta

 

 

 

 

Ischnura pumilio

dienvidu krāšņspāre

2

 

 

 

Pyrrhosoma nymphula

sarkanā krāšņspāre

4

 

 

 

Nehalennia speciosa

 sīkspāre

2

 

X

X

Buprestidae

Krāšņvaboļu dzimta

 

 

 

 

Chalcophora mariana

lielā krāšņvabole

4

 

 

 

Asilidae

Laupītājmušu dzimta

 

 

 

 

Laphria gibbosa

kuprainā celmmuša

1

 

X

 

Laphria flava

dzeltenā laupītājmuša

4

 

 

 

Asilus crabroniformis

lapseņveida laupītājmuša

3

 

 

 

Andrenosoma atrum

melnā laupītājmuša

3

 

 

 

Arctiidae

Lācīšu dzimta

 

 

 

 

Ammobiota festiva

pelašķu lācītis

0

 

 

 

Arctia villica

melnais lācītis

3

 

X

 

Hyphoraia aulica

mauragu lācītis

3

 

 

 

Callimorpha dominula

nātru lācītis

4

 

 

 

Silphidae

Līķvaboļu dzimta

 

 

 

 

Dendroxena quadrimaculata

četrpunktu līķvabole

2

 

X

 

Tenebrionidae

Melnuļu dzimta

 

 

 

 

Blaps mortisaga

pagrabu melnulis

2

 

 

 

Boridae

Mizmīļu dzimta

 

 

 

 

Boros schneideri

Šneidera mizmīlis

 

II

X

X

Neobisiidae

Neobisiidae dzimta

 

 

 

 

Anthrenochernes stellae

dobumu māņskorpions

 

II

X

X

Saturniidae

Pāvaču dzimta

 

 

 

 

Aglia tau

rudais pāvacis

4

 

 

 

Eudia pavonia

pelēkais pāvacis

4

 

 

 

Haliplidae

Peldvaboļu dzimta

 

 

 

 

Brychius elevatus

divkupru peldvabole

 

 

X

 

Oecophoridae

Plakankožu dzimta

 

 

 

 

Anchinia cristalis

mazā zalkteņu plakankode

3

 

 

 

Ethmia pyrausta

sauleskrēsliņu plakankode

3

 

 

 

Agonopterix bipunctosa

zeltlapju plakankode

3

 

 

 

Ethmia pyrausta

sauleskrēsliņu plakankode

3

 

 

 

Cucujidae

Plakņu dzimta

 

 

 

 

Cucujus cinnaberinus

sarkanais plaknis

1

II, IV

X

X

Noctuidae

Pūcīšu dzimta

 

 

 

 

Heliophobus kitti

tragantzirņu pūcīte

1

 

X

 

Xylomoia strix

tumšā pūcīte

1

II, IV

X

 

Catocala sponsa

ozolu karmīnpūcīte

2

 

X

 

Conisania leineri

Leinera pūcīte

2

 

 

 

Cucullia balsamitae

mauragu karmīnpūcīte

2

 

 

 

Catocala adultera

lielā kārklu ordeņpūcīte

3

 

 

 

Plusidia cheiranthi

ozoliņu krāšņpūcīte

3

 

 

 

Catocala fraxini

Ošu ordeņpūcīte

4

 

 

 

Anthophoridae

Pūkbišu dzimta

 

 

 

 

Xylocopa valga

namdarbite

0

 

 

 

Tetralonia dentata

kurvjziežu pūkbite

2

 

 

 

Sphecidae

Racējlapseņu dzimta

 

 

 

 

Bembix rostrata

garlūpas racējlapsene

1

 

X

X

Siricidae

Ragastu dzimta

 

 

 

 

Tremex fuscicornis

lapkoku ragaste

3

 

 

 

Nymphalidae

Raibeņu dzimta

 

 

 

 

Clossiana freija

mazais purvraibenis

1

 

X

 

Clossiana frigga

lielais purvraibenis

1

 

X

 

Apatura ilia Den. et Schiff.

apšu zaigraibenis

2

 

 

 

Apatura iris L.

kārklu zaigraibenis

2

 

 

 

Carcharodus flocciferus

sārmeņu resngalvītis

2

 

X

 

Hypodryas maturna

ošu pļavraibenis

 

II, IV

X

X

Euphydryas aurinia

skabiosu pļavraibenis

 

II

X

X

Melitaea didyma

ceļteku pļavraibenis

3

 

 

 

Limenitis camilla

sausseržu raibenis

4

 

 

 

Limenitis populi

apšu raibenis

4

 

 

 

Coenonympha hero

meža sīksamtenis

 

IV

X

 

Zygaenidae

Raibspārņu dzimta

 

 

 

 

Zygaena carniolica

esparsetu raibspārnis

1

 

X

 

Satyridae

Samteņu dzimta

 

 

 

 

Lopinga achine

gāršas samtenis

 

IV

X

 

Erebia embla

purva samtenis

3

 

X

 

Hipparchia alcyone

lielais silsamtenis

3

 

X

 

Sphingidae

Sfingu dzimta

 

 

 

 

Proserpinus proserpina

zobspārnu sfings

 

IV

X

 

Acrididae

Siseņu dzimta

 

 

 

 

Bryodema tuberculatum

sarkanspārnu smiltājsisenis

0

 

 

 

Oedipoda coerulescens

raibspārnu smiltājsisenis

1

 

X

 

Sphingonotus caerulans

zilspārnu smiltājsisenis

1

 

 

 

Psophus stridulus

Sarkanspārnu sisenis, parkšķis

3

 

 

 

Podisma pedestris

īsspārnu sisenis

 

 

X

X

Nemeobiidae

Sīkraibeņu dzimta

 

 

 

 

Hamearis lucina

gaiļbiksīšu sīkraibenis

3

 

X

 

Lycosidae

Skrējēzirnekļu dzimta

 

 

 

 

Paradosa hortensis

-

1

 

 

 

Paradosa wagleri

-

1

 

 

 

Scarabaeidae

Skarabeju dzimta

 

 

 

 

Gnorimus nobilis

spīdīgais praulgrauzis

1

 

X

X

Gnorimus variabilis

blāvais praulgrauzis

1

 

X

X

Osmoderma eremita

lapkoku praulgrauzis

1

II, IV

X

X

Copris lunaris

trīsragu mēslvabole

2

 

 

 

Liocola marmorata

marmora rožvabole

2

 

X

 

Oryctes nasicornis

komposta degunradžvabole

4

 

 

 

Carabidae

Skrejvaboļu dzimta

 

 

 

 

Calosoma inquisitor

zaļganais kokskrējējs

1

 

X

 

Carabus menethriesi

purvāju skrejvabole

2

 

X

 

Carabus nitens

spožā skrejvabole

2

 

X

 

Pelophila borealis

ziemeļu skrejvabole

 

 

X

 

Carabus coriaceus

lielā skrejvabole

3

 

 

 

Carabus convexus

velvētā skrejvabole

3

 

 

 

Carabus clathratus

zeltpunktu skrejvabole

3

 

 

 

Cicindela maritima

jūrmalas smilšvabole

3

 

 

 

Formicidae

Skudru dzimta

 

 

 

 

Lasius fuliginosus

spožā skudra

 

 

X

 

Halictidae

Slaidbišu dzimta

 

 

 

 

Rophitoides canus

lucernas slaidbite

2

 

 

 

Corduliidae

Smaragdspāru dzimta

 

 

 

 

Epitheca bimaculata

brūnganā plankumspāre

3

 

 

 

Andreinidae

Smilšbišu dzimta

 

 

 

 

Andrena curvungula

zvīņotā smilšbite

1

 

 

 

Libellulidae

Spāres

 

 

 

 

Leucorrhinia albifrons

raibgalvas purvspāre

 

IV

X

 

Leucorrhinia caudalis

resnvēdera purvspāre

 

IV

X

 

Leucorrhinia pectoralis

spilgtā purvspāre

 

II, IV

X

 

Elateridae

Sprakšķu dzimta

 

 

 

 

Stenagostus rufus

dižais sprakšķis

2

 

X

 

Denticollis rubens

sarkanais sprakšķis

 

 

X

 

Geometridae

Sprīžmešu dzimta

 

 

 

 

Baptria tibiale

kraukleņu sprīžmetis

3

 

 

 

Biston lapponaria

zileņu vērpējsprīžmetis

3

 

 

 

Eupithecia pyrenata

uzpirkstīšu ziedsprīžmetis

3

 

 

 

Cordulegasteridae

Strautuspāru dzimta

 

 

 

 

Cordulegaster annulata

 strautspāre

2

 

X

X

Yponomeutidae

Tīklkožu dzimta

 

 

 

 

Acrolepiopis betulella

laku tīklkode

3

 

 

 

Scythrididae

Tinējkožu dzimta

 

 

 

 

Scythris emichi

ģipseņu tinējkode

3

 

 

 

Tortricidae

Tinēju dzimta

 

 

 

 

Pammene clanculana

pundurbērzu augļutinējs

3

 

 

 

Limoniidae

Trauslkājodu dzimta

 

 

 

 

Pedicia rivosa

milzu trauslkājods

2

 

 

 

Gomphidae

Upjuspāru dzimta

 

 

 

 

Stylurus flavipes

dzeltenkāju upjuspāre

1

IV

X

 

Libellula fulva

mainīgā spāre

1

 

X

 

Ophiogomphus cecilia

zaļā upjuspāre

3

II, IV

X

 

Osmylidae

Upjtīklspārņu dzimta

 

 

 

 

Osmylus chrysops

Eiropas upjtīklspārnis

1

 

X

 

Prosopistomatidae

Vairogviendienīšu dzimta

 

 

 

 

Prosopistoma foliacea

vairogviendienīte

1

 

X

 

Lestidae

Zaigspāru dzimta

 

 

 

 

Lestes virens

zaļganā zaigspāre

3

 

X

 

Arctopsychidae

Ziemeļmaksteņu dzimta

 

 

 

 

Arctopsyche ladogensis

Ladogas ziemeļmakstene

1

 

 

 

Lycaenidae

Zilenīšu dzimta

 

 

 

 

Agrodiadetus damon

esparsetu zilenītis

1

 

X

 

Maculinea teleius

brūnvālīšu zilenītis

3

II, IV

X

 

Maculinea arion

lielais zilenītis

 

IV

X

 

Lycaena dispar

zirgskābeņu zilenītis

 

II, IV

X